Testovali jsme stínění. Je účinnější venkovní nebo vnitřní?
Jaro je tady a než se nadějeme, bude tu léto. Období vysokých teplot, které můžeme milovat, ale zároveň je nechceme v interiéru. V tomto směru nám může pomoci efektivní stínění. Pokud však váháte mezi venkovním a vnitřním, připravili jsme pro vás test, který vám pomůže zjistit, jaké je to účinnější.
Nejprve naše domněnky
Samozřejmě už ve chvíli, kdy jsme nad danými možnostmi přemýšleli, jsme si jasně říkali, že venkovní musí být v tomto směru lepší než to vnitřní. Důvod je samozřejmě jasný, a to takový, že zastaví sluneční paprsky dále od vašeho okna, a nikoliv až za ním, když už se nacházejí v interiéru. Je to samozřejmě logická úvaha a už nyní můžeme zmínit to, že je pravdivá. To se nám totiž potvrdilo v testu. Pokud tedy uvažujete stejně, jako jsme o daných možnostech přemýšleli my, máte jistotu v tom, že přemýšlíte skutečně správně. Venkovní stínění je tedy s ohledem na zamezení ohřívání vašeho bytu a průniku slunečních paprsků mnohem účinnější volbou.
Co vše jsme testovali?
Primárně průnik paprsků do našeho interiéru a také ohřívání jeho samotného. Na plné čáře a v obou případech vyhrálo to venkovní, a tak ho můžeme doporučit. Paprsky, které by interiér ohřívali, totiž zastavovalo venkovní stínění ještě před samotným oknem a tak se teplo nedostalo ani k němu a samozřejmě ani dovnitř. Navíc jsme i přes zastínění neměli problém, že denní světlo do interiéru částečně pronikalo a tak jsme měli dobré podmínky na práci, ale třeba i odpočinek. Výsledné subjektivní pocity jsme samozřejmě i měřili a i zde můžeme objektivně říci, že včas použité stínění může zamezit tomu, aby se váš interiér ohříval, i pokud jsou venku tropické teploty. To potvrdil i náš teploměr, čímž jsme si naše hypotézy jasně potvrdili. Pokud tedy chcete ve vašem domě přežít léto, rozhodně vsaďte na tuto možnost.