Placebo efekt stále funguje
Pokud se podíváme na zkušenosti s různým typem léčby, nebo s reakcemi na to, jak funguje, mohou být výsledky poměrně rozdílné. Stejně tak musíme říci, že i mnohé recenze na konkrétní typ léku mohou být poměrně rozporuplné. Proč tomu tak je? Třeba proto, že na mnoho lidí mohou zabírat různými způsoby. Jsou ale i situace, kdy zabírají podle toho, jak sami potřebujeme a jak sami chceme.
Zázrak jménem placebo
Mnohdy léky zabírají i bez nutnosti toho, aby v nich byla jakákoliv účinná látka. Zabírají totiž jenom v našem podvědomí, jelikož si myslíme, že by měli fungovat. Tento efekt se nazývá placebo a je v našem lékařství poměrně běžný. Není tak výjimkou, že existují i produkty vypadající jako léky, ale fungující jako běžné doplňky stravy – které ale nic nedělají. Jejich cílem je vyvolat ve člověku pocit, že ho skutečně léčíme a že mu skutečně pomáháme.
Nejčastěji jsou využívány těmi, kteří velmi hojně simulují se svými nemocemi a dožadují se tak různých metod léčby. A pokud jim je takový lék předepsán, mohou dokonce přicházet s tím, že jim opravdu pomohl. Ve skutečnosti se ale vše odehraje jenom v jejich samotném podvědomí.
Jak jsou zjišťovány úspěchy
Třeba podle toho, že jsou vytvářeny testovací skupiny lidí. Jedné je dáváno placebo, druhé skutečný lék. Zajímavé je poté sledovat, že případných pozitivních změn si mohou všímat nejenom pacienti se skutečným lékem, ale pacienti s placebem. A právě tato zajímavost dnes láká mnoho lékařů, stejně jako výzkumných center. Bylo o tom napsáno na několik tisíc studií a další stále publikovány jsou. A to proto, že podobný efekt dokáže také lépe určit to, jak lék skutečně funguje. Vyloučí totiž ty, kteří chtějí, aby fungoval. A to v obou skupinách. Jenom v té falešné však můžeme na sto procent vědět, že daný lék nezabírá. A to logicky proto, že ho dotyčný vůbec neužívá.